مد در ایران

خانه مد و لباس شیخ تولید و فروش و صادرات انواع پوشاک زنانه فاخر و زیبا برای تمام زنان دنیا، همین حالا برای سفارش، تماس بگیرید: 02128424364

مد در ایران از دیدگاه تاریخی مورد توجه بوده و نوآوری ها و خدمات ایرانیان. در طول تاریخ، به صنعت مد جهان قابل توجه بوده است. ایران در مد و پوشاک بر اساس اسناد تاریخی بین المللی، پیشرو، خلاق و سرآمد بوده است.

مد در ایران

مد در ایران

این کشور میزبان رویدادها و هفته های مد بین المللی است. که هم اکنون این رویدادها نتوانسته اند شهرت جهانی بالایی کسب کنند. امکان برگزاری این رویدادها با تهیه مجوز وجود دارد.

مد در ایران-خانه مد و لباس شیخ

رویدادهای مد دولتی و خصوصی در ایران برگزار می شوند که رویدادهای مد خصوصی، معمولاً با الگوگیری از رویدادهای مشهورتر خارجی هستند.

با وجود امکان برگزاری رویدادهای مد، محدودیت هایی نیز وجود دارد. برای مثال، رویدادهای نمایشی پوشاک زنانه، در حال حاضر طبق قانون تنها می توانند بینندگان زن داشته باشند.مد در ایران به دوره ” پیش از انقلاب 1357″ و دوره “پس از انقلاب 1357” تقسیم می شود. مد ایرانی در دوره پیش از انقلاب در نشریات جهانی فشن، مثل وگ پوشش خبری می شد. فرح پهلوی نیز از بانوانی بود که توسط حکومت شاه به عنوان یک الگو برای پوشش تبلیغ می شد. پس از انقلاب 1357، محدودیت اجباری حجاب، چهر مد زنانه ایران را به شکل قابل توجهی تغییر داد.

مد مردانه ایران از سال 1304 تغییر ناگهانی و بزرگی کرد که به فرمان دولت وقت ایران انجام شد. و بر اساس آن قانون، مردان ملزم به پوشش پوشاک نوین غربی می شدند. مد زنانه ایران نیز بسیار مورد بحث بوده است. و توسط رسانه های فارسی و انگلیسی زبان ایرانی و خارجی مورد بررسی قرار می گرفت و قرار می گیرد. تقابل پلیس تهران با برخی لباس های زنانه و تقابل نهادهای دولتی. با تولید پوشاکی مثل : پوشاک شیشه ای، توری و حریر زنانه، مورد توجه رسانه ها بوده است.

شمار زیادی مدل های زن و مرد ایرانی نیز به شهرت و موفقیت جهانی رسیدند. فرزان اطهری، کامرون البرزیان، سامانتا تاجیک، شرمینه شهریور، ماندانا کریمی و الناز نوروزی نمونه هایی از مدل های مشهور ایرانی هستند. همچنین امیر زبده مدل معروف ایرانی نویسنده اولین کتاب مدلینگ (مد استایل) می باشد.

برک، کفش ملی، هاکوپیان، نخ باف، جورابان، دایی، حصاری، تن درست، پاتن جامه، ماکسیم وگراد. نیز از معروفترین شرکت های برند پوشاکی هستند که دفتر مرکزی یا مقر آنان در تهران، پایتخت ایران قرار دارد.

تاریخچه

ایران باستان

نخستین ابزار ریسندگی در نزدیکی بهشر در غار کمربند پیدا گردید. که مربوط به 7000 سال پیش از میلاد مسیح است. در ناحیه سه گایی کردستان از دورن تابوتهای سفالین محتوی اجساد کودکان شواهد باستان شناختی. دربارۀ منسوجات مربوط به هزارۀ پنجم پیش از میلاد کاوش شد و بدست رسید. در تپه سیلک، آینه ای پیدا گردید. که مقداری از کتان روی آن مشخص و واضح است. همچنین در کهن ترین بخش شهر شوش، سوزنی سوراخ دار پیدا گردید. افزون بر آن دو سر نیزه پیدا گردید که از نقوش پارچه هایی پوشش داشتند. که متعلق به 3500 تا 3000 سال پیش از میلاد هستند. تاریخچه بسیاری از پوشاک امروزی نیز به پوشاک در ایران باستان مرتبط است. دربارۀ پوشش زنان در ایران باستان نیز تحقیقاتی انجام پذیرفت.

تاریخ دقیق پیدایش نساجی در ایران، هنوز مشخص نشده است اما به شکل احتمالی، همزمان با پیدایش تمدن در نظر گرفته می شود. پوشاک در ایران، در افسانه های ایرانی و نوشتار تاریخ نگاران، مورد اشاره قرار گرفته است. فردوسی در شماری از تاریخ نگاران شرق و غرب، کیومرث را مبدع استفاده از پوست و موی جانداران به عنوان پوشاک، دانسته اند. برخی از تاریخ نگاران نیز از هوشنگ به عنوان نخستین مبدع استفاده از پوست جانداران به عنوان پوشاک، یاد کرده اند.

فردوسی، تهمورث را به نوعی آغاز کنندۀ نساجی در ایران، دانسته اند. یافته هایی در شمال ایران، از حدود 6000 سال پیش از میلاد، وجود دارد که به بافت پشم در آن دوران، اشاره می کند. اکتشافات دیگری در مرکز ایران که مربوط به 4200 سال پیش از میلاد است. نشان داد که از این سالها، پوست جانداران، دیگر تنها پوشاک رایج در فلات ایران نبوده است. پوشاک دوران باستانی ایران، شکلی پیشرفته گرفت و جنس پارچه و رنگ پوشاک در آن دوران، اهمیت بالایی یافت.

بر اساس جایگاه اجتماعی، مقام، اقلیم مناطق و فصل، پوشاک پارسی در دوران هخامنشیان به فرم های گوناگونی در می آمد. فلسفۀ مورد استفادۀ این پوشاک، علاوه بر ویژگی کاربردی بودن، نقشی زیباشناختی نیز داشت. در این دوران، انواع گوناگونی از پارچه و رنگ (شامل فیروزه ای رواج یافت. پارس ها تا حد قابل توجهی در پوشاک، از مادها الهام می گرفتند. دیگر ویژگی پوشاک باستانی این کشور، وجود زینت های بسیار در پوشاک و سلاح است. در ادامه بر خلاف اشکانیان، ساسانیان، چندان تحت تأثیر یونانیان نبودند و در تغییر پوشاک. تاج ها و داشتن گوشواره طی دورۀ ساسانی، گرایش به نفی نقش بیگانگان، مشخص است.

ایران دوران مدرن

شاهنشاهی پهلوی

دوران رضا شاه پهلوی نقش عمده ای در تغییر پوشاک مردم ایران داشت. دوران پادشاهی وی، نقطۀ عطف اوجی از تغییر ناگهانی پوشاک بود. تا سال 1314، کلاه پهلوی با فشار حکومتی به مد ایران تبدیل و در میان مردم، رایج شد. کمی بعد نیز کالاه شاپو رواج یافت. کشف حجاب در ایران نیز رویداد مهم دیگری است که در همان سال 1314 رخ داد. پیش از این تغییر پوشاک حکومتی، زنان ایرانی از پوشاکی چون چادر سیاه و روبنده استفاه می کردند.

در دوران کشور شاهنشاهی ایران، تهران دارای برندهای پوشاک بومی و رویداد مد بود. رویداد مد هاکوپیان، در نیمه نخست دهه 1350، از اولین رویدادهای مد در تهران بود. که مورد توجه رسانه های بزرگ خارجی قرار گرفت. این رویداد به شکل گسترده ای توجه رسانه های خارجی و داخلی آن زمان را به خود جلب کرد. و در خبرگزاری رویترز اخبار مربوط به این رویداد را به خارج از کشور مخابره کرد. و در مورد چند نمونه از مدل های ارائه شده اظهار نظر نمود و اعلام کرد. که بخشی از مدل ها، الهامی از لباس های دهه 1930 در اروپا بوده است.

پس از انقلاب 1357 و از آبان 1362، زنان ایرانی با حجاب اجباری در این کشور روبرو شدند. که به پدیداری معترضانی چون دختران خیابان انقلاب انجامید.

جشنواره های ملکه زیبایی درون ایران، پس از انقلاب 1357، دیگر برگزار نشدند. و آخرین مراسم گزینش ملکۀ زیبایی ایران، در سال 1357 در این کشور برگزار شد.

در دوران جمهوری اسلامی ایران، رویداد دولتی جشنواره مد و لباس فجر در تهران برگزار می شود. که طراحان مد خارجی را نیز به سوی خود جذب می کند. در جزیره کیش نیز رویداد مد و پوشاک بین المللی برگزار شده است. بر اساس گزارش سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه از اواخر سال 2017 میلادی. کارگاه های آموزشی طراحی مد و فشن توسط استادان و طراحان لباس ترکیه در تهران برگزار می شود. و دانشجویان طراحی لباس و فشن ایرانی استقبال گسترده ای از این دوره ها انجام دادند.

در سال 1392، گزارشی منتشر شد از اینکه یک مجله مشهور مد آمریکایی، تصاویری اختصاصی از دختران مدل تهرانی منتشر کرده است. و این موضوع مورد استقبال آن مجله بوده است.در سال 1393 نیز شبکه تلویزیونی فونیکس چین (Phoenix Television) اقدام به فرستادن خبرنگارانی برای تهیه گزارش از مد در تهران کرد. در این گزارش با مدیران شرکت های مد، مدل ها و عکاسان مد در تهران مصاحبه شد. و خبرنگار این شبکه، اعلام می کند که با روی کار آمدن حسن روحانی، فضا برای مشاغل مدلینگ بهتر شده است.

برخی از پخش کنندگان پوشاک ساکن خارج از ایران، کارهای طراحان داخل ایران را تحسین کرده اند.

رویدادهای مد نوین

در سال 2018 میلادی، با کمک یک شرکت فناوری خارجی، در تهران یک رویداد مد برگزار شد. که در آن با استفاده از واقعیت افزوده (AR) مدل ها حذف شد. و تنها پوشاک مورد نظر در قالبی که گویا تن یک مدل در حال حرکت است، به نمایش در آمد. کارگردان این رویداد اشاره کرد که از این طریق، می توان محدودیت های مربوط به استفاده از مدل ها را در ایران از بین برد. همچنین فشن شوی بین المللی گربه ها نیز در تهران برگزار گردید. رویدادی که بیشتر دوره های آن، گربه ایرانی برنده شده است. در سال 2018 میلادی، برای نخستین بار فشن شوی معلولان (کم توانان) در تهران برگزار شد. که به گزارش یورونیوز، مدل های این رویداد دچار مشکلات جسمی بودند. و برای آنان لباس های متناسب با مشکل جسمی شان طراحی گردید.

برندهای پوشاک

تهران، پایتخت ایران دارای تعداد زیادی برند پوشاک معروف و بزرگ است که شمار زیادی در این شرکت ها مشغول کار هستند یا بوده اند. برک، کفش ملی، هاکوپیان، نخ باف، جورابان، دایی، حصاری، تن درست، پاتن جامه، ماکسیم و گراد. از معروفترین شرکت های برند پوشاکی هستند که دفتر مرکزی یا مقر آنان در تهران قرار دارد.

دوران جمهوری اسلامی ایران و مسائل حجاب

مد زنانه در تهران، از مد عربی نزدیک به سوی و عراقی پیروی می کند. البته در سالهای گذشته، زنان جوان ایرانی سعی در الگوگیری از مدهای مدرن غربی داشته اند. پس از انقلاب 1357، حجاب در ایران، اجباری شد و پس از این مورد توجه مد زنانه ایرانی بوده است. در سال 2018 میلادی گزارش هایی از بازداشت معترضان به حجاب اجباری در تهران منتشر شد و پلیس تهران اعلام کرد. که زنانی که روسری خود را برداشته بودند را بازداشت کرده است. این سری از دستگیری ها توسط کشورهای دیگر مثل آمریکا محکوم شدند. برای مثال، آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در حمایت از حقوق آزادی ادیان، آزادی بیان و تجمعات مسالمت آمیز استوار است. افراد باید در انتخاب پشش لباس یا مناسبت های مذهبی آزاد باشند.

محروم کردن افراد از حق انتخاب، استقلال و هویت آنها را تضعیف می کند. قانون جمهوری اسلامی ایران دربارۀ عدم رعایت حجاب توسط زنان می گوید. زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند. به حبس از 10 روز تا دو ماه، یا از 50 هزار تا پانصد هزار ریال جریمه نقدی محکوم خواهند شد. یکی از وبگاه های ایران که مرتبط به یکی از مقامات جمهوری اسلامی ایران است.

دربارۀ جریمه و دستگیری دختران معترض تهرانی مطلبی نوشت که در آن به دستگیری یا جریمه کردن دختران معترض به حجاب اجباری انتقاد شد. و بیان شد بهتر است که تمرکز دستگاه قضایی ایران بر فساد اقتصادی و اختلاص ها باشد. در سال 2019 نیز یک تاکسی برخط در تهران، یک مسافر زن را به دلیل بد حجابی پیاده کرد که بسیار خبرساز شد. مدیر عامل متروی تهران نیز در سال 1398 از ایجاد بخش ارشادی برای بی حجابان در این شرکت خبر داد.

پلیس تهران نیز طرح های مبارزه با بد حجابی را در مراکز تجاری تهران اجرایی کرده است. درگیری میان پلیس تهران و زنان تهران به خاطر پوشاک آنان گاهی باعث آسیب های شدید به بانوان ایرانی نیز گردید. و گزارش هایی ا خودسوزی بانوانی که به دلیل بدحجابی دستگیر گردیدند وجود دارد.

ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک تهران. در سال 2019 از پیگیری طرح برخورد با مانتو و پوشاک نامتعارف به دستور دادستانی شهر تهران خبر داد. و به خبرگزاری ایسنا اعلام کرد. که این طرح در حال عملیاتی شدن است و با تولیدی های مختلف برخورد خواهد شد. ابوالقاسم شیرازی در گفتگوی با خبرگزاری تسنیم، اعلام کرد. که تولید و عرضه مانتوهای جلوباز که بدون دکمه، بدون غزن و بدون زیب باشند. یا شیشه ای، حریر و توری باشند، ممنوع اعلام می گردد. و اتحادیه پوشاک تهران با هرگونه تخلف در این بخش، برخورد خواهد داشت. وی همچنین از سخت بودن کار این اتحادیه در نظارت بر کار مدلینگ زنان خبر داد.

مد در ایران

مانتو شیخ

تولید و فروش و عرضه انواع پوشاک زنانه در سراسر دنیا

ارتباط با ما: 09120049680-09120472274-02128424364

Instagram: manto_sheikhhh

email: sheikh.pooshak@gmail.com

با کلیک بر روی عبارت (Google map) ما را بر روی نقشه پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(0)
سوالی ندارید؟