مانتو عبایی-عبایا-مانتو عربی-مانتو خلیجی

خانه مد و لباس شیخ تولید و فروش و صادرات انواع پوشاک زنانه فاخر و زیبا برای تمام زنان دنیا، همین حالا برای سفارش، تماس بگیرید: 02128424364

محبوبیت مانتو عبایی برای زنان در تمام دنیا مانتو عبایی یکی از استایل هایی است که برای زنان محجبه در سراسر دنیا جذابیت دارد. اما این موضوع دلیل نمی شود که تنها زنان محجبه از آن استفاده کنند.

مانتو عبایی

مانتو عبایی-عبایا

بسیار نمایان شد که زنانی با مسلک متفاوت، به خاطر استایل خاص آن، یک مدلش را در کمدشان نگهداری می کنند. اینکه چطور شد مانتوی عبایی در بین زنان محبوبیت پیدا کرد و طرفدارانی را به خود جذب کرد. تنها به دلیل استفاده از زنان عرب از آن نبود. مانتوی عبایی یا عبا دیگر تنها لباس خاص زنان عرب به شمار نمی آید که با پارچه مشکی ساده مشخص هستند.

مدت هاست که برندها برای جذب مشتریان ثروتمند عرب دست به طراحی های خاص برای آن زدند. همین موضوع نگاه های بیشتری را به سمت آن جذب کرده است. حالا دیگر زمانی است که شما انواع مدل های مانتوی عبایی را بر روی کت واک ها به نظاره می نشینید. و چه بسا دوست داشته باشید که یکی از آنها را هم خریداری کنید.

مد در ایران-خانه مد و لباس شیخ

عبا چیست؟

عبا به لباس هایی گشاد و بلند با آستین بلند مطرح می شود. که به روی لباس پوشش می شوند. عبایا در طرح ها و رنگ های مختلف وجود دارند. که رنگ مشکی پرطرفدارترین آنهاست. لباس اغلب زنان عرب خواه با حجاب در شهرهای مذهبی مدینه و مکه، خواه در شهرهایی مثل ریاض و بدون حجاب سر عبا است.

در جوب کشور ایران هم زنان جنوبی از لباس هایی با همین شکل و شمایل، با اندکی تغییرات استفاده می کنند. البته لباس زنان بندر نوع خاص و متفاوتی از لباس های بومی و اصیل ایرانی است. اما به خاطر نزدیکی فرهنگ و همسایگی زنان جنوبی با کشورهای حاشیه خلیج فارس تلفیق عبا را در میان زنان جنوبی زیاد می بینیم.

بعد از ظهور اسلام که پوشش زنان هدفمند شد، از عبا به عنوان یکی از کاربردی ترین مدل های حجاب استفاده شد. در واقع عبا پارچه ای چهارگوش است که به روی بدن می افتد. و دست ها را تا مچ و پاها را نیز تا پایین می پوشاند. عبای سنتی الگوی خاصی ندارد اما با تغییرات مد و فشن دستخوش تغییراتی شد.

گاه پیش می آید مدل اصیل آن را بر تن افراد می بینیم اما مدل هایی که دچار تحول اند، بیشتر نمایان هستند. تا پیش از اسلام، زنان ثروتمند از عبا استفاده می کردند. در واقع آنها از طبقه مرفه بودند که شاغل نبودند. و پول کافی برای خرید پارچه های گرانبها با متراژ زیاد را داشتند. همین امر باعث زنان ثروتمند بود اما بعد از اسلام عبا نشانه ای از حجاب زن مسلمان شد.

محبوبیت مانتوی عبایی برای زنان در تمام دنیا مانتو عبایی یکی از استایل هایی است که برای زنان محجبه در سراسر دنیا جذابیت دارد. اما این موضوع دلیل نمی شود که تنها زنان محجبه از آن استفاده کنند. بسیار نمایان می شود که زنانی با مسلک متفاوت، به خاطر استایل خاص آن، یک مدلش ار در کمدشان نگهداری کنند. این که چطور شد مانتوی عبایی در بین زنان محبوبیت پیدا کرد و طرفدارانی را به خود جذب کرد. تنها به دلیل استفاده زنان عرب از آن نبود. مانتوی عبایی یا عبا دیگر تنها لباس خاص زنان عرب به شما نمی آید.

که با پارچه مشکی ساده نمایان می شد. مدتهاست که برندها برای جذب مشتریان ثروتمند عرب دست به طراحی های خاص برای آن میزنند. همین موضوع نگاه های بیشتری را به سمت آن جذب کرده است. حالا دیگر زمانی است که شما انواع مدل های مانتوی عبایی را بر روی کت واک ها به نظاره می نشینید. و چه بسار دوست داشته باشید که یکی از آنها را هم خریداری کنید.

قدمت عبا و تغییرات آن

در کشور امارات عبا به عنوان لباس ملی نام گذاری گردید. اگرچه اغلب زنان اماراتی لباس غیر از عبا را انتخاب می کنند. در سال های اخیر کشور عربستان سعی کرده عبا را به عنوان لباس فرهنگی و نه لباس زنان مسلمان به جهان معرفی کند. برخی از طراحان عرب با طراحی مدل های جدید برگرفته از عبا، مجموعه های خود را در فرانسه و ایتالیا به نمایش گذاشتند. در چند سال اخیر که چند نمایش مد در دبی برگزار شد. علاوه بر دعوت از برندهای به نام برای نمایش کارهای خود تعدادی از طراحان عرب هم مدل های متفاوتی از عبا را نمایش دادند.

تاریخچه عبا

هوای گرم و خشک عربستان و بادهای موسمی، آفتاب سوزان و گرمای زیاد یکی از معضل های انتخاب پارچه و لباس مناسب است. مردمان، به مناسبت هر آب و هوایی لباسی که در خور آن منطقه باشد انتخاب می کنند. لباس های گشاد هم یکی از بهترین گزینه ها برای چنین هوایی است. لباس های سفید یا مشکی که باد به راحتی در آن حرکت داشته باشد و گرمای کمتری را به خود بگیرد.

البته عبا تنها در کشور عربستان مورد استفاده قرار نمی گیرد. مدل های مورد تغییر عبا در کشورهای مجاور عربستان که آنها هم هوای گرمی دارند. با تغییراتی به عنوان لباس بومی مورد پذیرش قرار گرفت. کشورهای شمال آفریقا، جنوب آسیا، پاکستان، هند، اندونزی و مالزی از این دسته اند. برای مثال در مالزی به لباس بومی زنان کبایا می گویند که از کلمه عبایا مشتق می گردد.

افسانه عبا

قدمت عبا را به 4000 سال پیش نسبت می دهند. زمانی که در بین النهرین تمدن آغاز شد و آثاری که از دیوار نوشته ها برجا مانده است. در زمان باستان لباس هایی به این شکل و شمایل وجود داشته، اگرچه نام دیگری بر روی آنها بوده است. در حالی که هر لباس داستانی برای آغازش دارد. اعراب هم برای عبا داستانی را نقل می کنند که دانستنش خالی از لطف نیست.

مانتو عبایی

می گویند در زمان خلفای عباسی، تاجری خرقه فروشی به شهری از شهرهای عربستان وارد شد. او به قصد تجارت، تعدادی زیادی از رنگ های مختلف عبا را برای فروش گذاشت. خریداران همۀ عباهای او را خریدند و فقط رنگ مشکی آن ماند و فروش نرفت. خرقه فروش به دیدن یکی از دوستان شاعر خود رفت و دست به دامن او شد که برای فروش محصولات او کمکش کند. دوست شاعر او تصمیم گرفت در مورد عبای مشکی و این که هرکس آن را به تن کند از خانواده ای اصیل است، شعری بسراید. همچنین عبای مشکی نشانه ای از زیبایی زنان و مرموز بودن آنهاست.

بر اساس این داستان، عبا چنان در میان زنان معروف و محبوب شد که تمام زنان قبیله ای برای خرید آن پیش خرقه فروش رفتند. همۀ عباهای مشکی خرقه بفروش رفت و او به خاطر فروش آنها ثروتمند شد. شهرت ثروت او تا جایی پیشرفت که زنان هم با استفاده از این لباس احساس ثروتمند بودن می کردند. البته همانطور که بیان شد قدمت عبا بیش از اینهاست و داستان بالا افسانه ای به نقل از عاشقان عبا است.

مانتو عبایی

جنسیت پارچه عبا

چون عبا لباس رسمی زنان عرب است آنها ترجیح می دهند در جشن های رسمی به عنوان لباس فاخر از عبا استفاده کنند. شاید به نظر برسد عبا که لباس فاخر نیس! اما چنین نیست! پارچه هایی که برای زنان ثروتمند با آنها عبا تهیه می شود اغلب بسیار نفیس و خاص هستند. جنس این جنس این عبایا از ابریشم، مخمل، ساتن و کرپ های عالی تهیه می شوند. در کنار این پارچه، اکسسوری هایی که به عنوان گلدوزی یا سرمه دوزی و یا سنگ دوزی بر روی آنها استفاده می شود. نوع خاص و از سنگ های برندهای معروفی چون سوارسکی یا مرواریدهای استرالیا و ژاپن است.

پارچه هایی که برای این لیاس استفاده می شود اغلب سیاه است. اما از زمانی که برندهای اروپایی در پی تولید این لباس برآمدند با رنگ ها و طرح های متنوعی به میدان آمدند. این که مدل های برندهایی چون دلچه اند گابانا تا چه اندازه مورد استقبال زنان ثروتمند عرب قرار گرفته است. موضوعی است که با کمی تحقیق می توان به دست آورد. به هر حال دلچه اند گابانا از سال 2016 شروع به خلق مجموعه هایی برای زنان عرب کرد. با وجود رقبای بومی عرب، از آن به بعد هر سال شاهد لاین تولید مانتوهای عبایی. و یا لباس هایی برگرفته از آن طرح از این برند معروف هستیم.

سبک های مختلف عبا

مانتوی عبایی در ایران به عنوان یک مانتو و رولباس مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب، خانم های محجبه و شیک پوش آن را انتخاب می کنند. اما مدل آن طوری است که نظر اکثریت را به خود جلب کرده است. چه بسا بسیاری از مانتوهایی که امروزه در کشور خودشان برتن خانم ها می بینیم الهام گرفته از همان عبایا است. گشادی و مدل آستین و بلندی و همچنین رنگ مشکی آن ها، الگوی اولیه یک مانتوی عبایی است. شاید یک سری تغییراتی در مدل های گشاد ببینید اما ریشه آن همان عبا است.

عبا در میان عرب زبان ها و عرب نژادها به قدری محبوب است که طراح معروف لبنانی، elie saab. سال گذشته در طراحی لباس مجلس عروسی پسرش، برای عروس خود یکی از لباسهایی را که طراحی کرده بود الهام گرفته از عبا بود.

مانتو شیخ

تولید و فروش و عرضه انواع پوشاک زنانه در سراسر دنیا

ارتباط با ما: 09120049680-09120472274-02128424364

Instagram: manto_sheikhhh

email: sheikh.pooshak@gmail.com

با کلیک بر روی عبارت (Google map) ما را بر روی نقشه پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(0)
سوالی ندارید؟