طراحی مد-طراحی لباس

خانه مد و لباس شیخ تولید و فروش و صادرات انواع پوشاک زنانه فاخر و زیبا برای تمام زنان دنیا، همین حالا برای سفارش، تماس بگیرید: 02128424364

طراحی مد (به انگلیسی : Fashion) هنر استفاده از طراحی، زیبایی شناسی (حسّیک). یا زیبایی طبیعی برای خلق پوشاک و زیورآلات است. طراحی مد متأثر از نگرش های اجتماعی، فرهنگ ها و جوامع مختلف بوده. و به اندازۀ همین تفاوت ها دارای تنوع بالایی است. طراحان مد به طرق متفاوتی در بخش های طراحی پوشاک و زیورآلات کار می کنند.بعضی به تنهایی و بعضی به عنوان بخشی از یک گروه به این حرفه مشغول هستند.

طراحی مد

طراحی مد-طراحی لباس

آنها با تلاش برای طراحی لباس های زیبا و باب طبع جامعه سعی در بیشتر کردن تمایل مصرف کنندگان دارند. به دلیل اینکه طراحی و ارائۀ لباس های جدیدی که مورد پسند عموم قرار بگیرند فرآیندی زمان بر است. متخصصان این حرفه در عین حال باید بتوانند به طور دقیق، زمان تغییر سلیقۀ مصرف کننده را پیش بینی کنند. مد و رسانۀ آن که پوشاک است نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی جوامع هستند.

طراحان مد تلاش می کنند تا لباسی که طراحی می کنند. تابعی از زیبایی و دل انگیزی باشد. آنها باید در نظر داشته باشند که هر نوع لباسی چه مخاطبی دارد و همچنین در چه موقعیتی پوشیده می شود. آنها برای انجام این مهم محدوده ای وسیع از مواد ترکیبات آن و همچنین طیف گسترده ای از رنگ ها، الگوها. و سبک ها را در اختیار دارند. با وجود اینکه لباس های روز و معمولی بیشترین میزان لباس های رسمی. و لباس های شب که برای مراسم خاص و مهمانی ها استفاده می شود نیز مطلوب هستند و مخاطبان خاص خود را دارند.

برخی از لباس ها به طور خاص برای یک شخص تولید می شوند. دوخت سفارشی با ((اوت کوتور)) (به فرانسوی :Haute Couture) یا خیاطی قراردادی از جمله روش هایی هستند که برای این منظور به کار می روند. با این وجود امروزه پوشاک بیشتر برای بازار انبوه، به خصوص لباس های روز و معمولی طراحی می شوند.

طراحی مد یک هنر کاربردی است که می تواند در مزینه های متفاوتی مانند طراحی لباس کاربرد داشته باشد. همچنین تغییرات آن می تواند ناشی از پیامدهای زندگی فرهنگی و تأثیرات اجتماعی باشد.

ساختار

طراحان لباس از راه های متنوع و متفاوتی می توانند کار کنند. برای مثال آنها می توانند به شکل تمام وقت در خانۀ طراحان که متعلق به صاحبان طرح هاست. برای یک مد خاص یا به صورت انفرادی یا به عنوان بخشی از یک گروه کار کنند. طراحان مستقل روی طرح های خود را به خانه های مد یا به طور مستقیم به مغازه و تولیدی های لباس می فروشند. و لباس ها بر چسب خریدار طرح را می خورند. برخی از طراحان برچسب های خودشان را می سازند. که تحت آن طرح هایشان با نام خودشان در بازار عرضه می شوند. بعضی از طراحان نیز خود کارفرما هستند و برای مشتریان منحصر به فرد و خاصی طراحی می کنند.

بعضی دیگر از طراحان در بخش مد برتر (به انگلیسی : High Fashion) فعالیت می کنند. و کارهای خود را برای فروشگاه های تخصصی یا فروشگاه های حوزۀ مد برتر می فرستند. این طراحان که به دنبال بنا نهادن گرایش های مد هستند. لباس های مبتکرانه و بدیع خلق می کنند. با این حال اکثر طراحان مد ایده های نوآورانۀ خود را برای بازار انبوه لباس های زنانه. مردانه و کودکانه به کار می برند و در استخدام تولیدکنندگان پوشاک هستند.

طراحی پوشاک

طراحان لباس علاوه بر اینکه به شکل های متفاوتی کار می کنند. به طرق متفاوتی نیز طراحی می کنند. بعضی ایدۀ اولیۀ طرح خود را روی کاغذ پیاده می کنند در حالیکه بعضی دیگر با آویزان کردن پارچه. بر روی فرم ابتدایی لباس، طرحی را که می خواهند تصور می کنند. و برخی نیز به کمک نرم افزارهای کامپیوتری طرح لباس مورد نظرشان را ترسیم می کنند. زمانی که طراح به طور کامل از تناسب و هماهنگی پارچه ها راضی باشد.

با یک طراح الگو حرفه ای مشورت می کند تا طرح اولیه را روی کاغذ یا از طریق نرم افزارهای کامپیوتری کامل کند. کار طراح الگو بسیار دقیق و پر زحمت است. تناسب پوشاک کامل در واقع به دقت آنها بستگی دارد. آنها پس از اطمینان از ابعاد اولیه یک نمونه از لیاس می سازند تا روی تن یک مدل واقعی تست شود. و از درست بودن اندازه و ابعاد آن در عمل هم مطمئن شوند.

میریام چالک (به انگلیسی : Myriam Chalek)، مالک و مؤسس خانۀ تجارت خلاقانه ( Creative Business House) می گوید. بسیاری از طراحان مد تنها یک مفهوم از مدی که می خواهند ایجاد کنند دارند. در طول ساخت و ساز و پیاده سازی روی کاغذ تکنیک ها و ساختارهای لازم نه در ذهن هستند. نه در مفهوم بصری و نه در روند طرح زدن روی کاغذ، بنابراین طراح مد نیاز به مشورت با طراح الگو و نمونه ساز دارد. تا دریابد که آیا طرحی که روی کاغذ کشیده را می توان عملی کرد و به زندگی واقعی آورد یا نه.

تاریخچه طراحی مد

در قرن نوزدهم میلادی چارلز فردریک ورث (Charles frederck Worth). با دوختن برچسب نام خود به لباس هایی که طراحی می کرد زمینه ساز شروع طراحی مد به طور کلی شد.

طراحی مد-طراحی لباس

درست پیش از آنکه بزازها مزون های لباس (خانه مد) خود را در پاریس برپا کنند. و انبوه خیاط های شناخته نشده دست به خلاقیت بزنند. و مدهای عالی که در دادگاه های سلطنتی پوشیده می شدند پرچیده شوند.موفقیت ورث به طوری بود که او به جای اینکه مانند خیاط های دیگر. که در گذشته تنها از دستور مشتری پیروی می کردند رفتار کند. می توانست به مشتریانش دیکته کند که چه بپوشند. واژۀ طراح مد (به فرانسوی Couturier) در حقیقت اولین بار برای توصیف او ساخته شد. در حالیکه مقولۀ پوشاک در هر دورۀ زمانی توسط دانشگاهیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت. تنها خلق پوشاک از سال 1858 میلادی به بعد را میتوان به طور مؤثر طراحی لباس در نظر گرفت.

در همان دوره بود که بسیاری از مزون های لباس (خانه های مد). شروع به استخدام هنرمندان و نقاش ها کردند تا طرح لباس های را بکشند. تصاویر نقاشی شده به مشتریان نشان داده می شدند که بسیار ارزان تر از نمونه واقعی لباس تولیدی در کارگاه بودند. در صورتی که مشتری ها یکی از طراحی های آنان را می پسندیدند. آن لباس را سفارش می دادند. و خانۀ مد از این طریق صاحب درآمد می شد. به این ترتیب، سنت طراحی لباس به جای ارائۀ لباس های تکمیلی به عنوان یک کار اقتصادی شروع شد.

یک طراح مشهور جامائیکایی به نام شانون مگی ( Shannon MaGHIE) می گوید، طراحی مد عشق و شوری است برخاسته از قلب هنرمند.

مانتو شیخ

تولید و فروش و عرضه انواع پوشاک زنانه در سراسر دنیا

ارتباط با ما: 09120049680-09120472274-02128424364

Instagram: manto_sheikhhh

email: sheikh.pooshak@gmail.com

با کلیک بر روی عبارت (Google map) ما را بر روی نقشه پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(0)
سوالی ندارید؟